fbpx

Sosyal Medyada Biz}

5 Adımda Kredi Skorunuzu Yükseltin

1. Takiplerinizi Kapatın

Yapmanız gereken ilk şey eğer varsa kredi takiplerinizi ve geciken ödemelerinizi kapatıp düzenli hale getirmektir. Bankalar güncel kredi takibi olan kişilere kredi vermeye genellikle yanaşmıyor. Bunun yanında kredi limitinize göre borçluluk oranınızın yüksekliği ve yaşadığınız gecikmeler de kredibilitenizi olumsuz etkiliyor. Borçlarınızı tek bir yerde birleştirmeniz ve taksitlerinizi aylık olarak ödeyebileceğiniz seviyelere çekmeniz size yardımcı olacaktır.

2. Kredi Geçmişinizi Araştırın ve Kullanmadığınız Hesapları Kapatın

Benim kredi kartı borcum yok, düzenli ödüyorum ancak kredi skorum hala düşük diyorsanız araştırmanız gereken bir geçmişiniz var. Kapattığınızı düşündüğünüz bir banka kartının birikmiş kullanım bedeli ya da sigortanız tarafından karşılandığını sandığınız bir harcama gibi gözünüzden kaçan ödemeler olabilir. Bu durumda KKB (Kredi Kayıt Bürosu)’ye giderek kredi geçmişinizi kontrol ettirebilirsiniz. Öte yandan kullanmadığınız banka hesaplarınız da sizin için engel olabilir. Hesapta kalan küçük de olsa bir borç veya hesap işletim ücreti, zamanla faize maruz kalarak katlanabilir ve ödemediğiniz için kredi skorunuzu olumsuz etkiler. Bu yüzden borçlarını temizleyerek kullanmadığınız hesapları kapatmak skorunuzu olumlu etkileyecektir.

3. “Daha Önce Kredi Kartı Kullanmadım, Skorum Yüksektir” Demeyin

Kredi kartı kullanmadığınız ve dolayısıyla herhangi bir borcunuz olmadığı için skorunuzun yüksek olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bankaların gözünde siz belirsiz bir müşterisiniz ve henüz bir kredi skorunuz yok. Bankaların bireysel kredi ürünleri arasında daha kolay şartlar ile verdiği bir kredi kartı alıp küçük de olsa harcamalar yapıp düzenli şekilde ödeyerek kredi skorunuzu oluşturabilir ve olumlu yönde geliştirmeye başlayabilirsiniz.,

4. Faturalarınızı Kredi Kartınızla Ödeyin

Faturalarınızı kredi kartınızla ödemek aslında dolaylı yoldan skorunuzu olumlu yönde etkilemenin en kolay yolu. Çünkü bunlar düzenli ödeme yapmak zorunda olduğunuz giderleriniz. Hem skorunuzu yükseltmek için pratik bir çözüm hem de faturalarınızı tek bir yerden ödemeniz sizin hesabınızı kolaylaştıracak bir yöntem.

5. Sık Kredi Başvuruları Yapmayın

Gelelim son ve en çok dikkat edilmesi gereken maddeye. Tüketiciler tarafından en sık yapılan hatalardan biri de kısa aralıklarla yapılan kredi başvuruları. Acil nakit ihtiyacınız olduğunda sırayla tüm bankalara başvurmanız ya da bir bankadan ret aldığınızda gidip birkaç bankaya birden başvurmanız sizi ihtiyacınız olan krediden uzaklaştırabilir. Bankalar kredi taleplerini incelerken başvuru sahibinin geçmiş kredi taleplerini de görebiliyor. Yakın zamanda birçok bankaya başvurmuş bir kişi, bankalarca kredibilitesi düşük olarak algılanıyor ve bu yüzden bankalar bu kişilere kredi kullandırmaya daha soğuk bakıyorlar. Aynı dönemde birçok bankaya kredi başvurusu yapmak yerine tüm bankaları karşılaştırıp sizin için en doğru olan bankayı seçip ilerlemek sizin yararınıza olacaktır.