2021 Konut Kredisinde Yaş Sınırı

Konut Kredisinde Yaş Sınırı Konusunda Kredi Danışmanlık Hizmeti Alın. Kredi Başvurusu Yapabilir Yada Borç Kapatma Kredisi İçin Başvuru Yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi

Sitemizde yer alan KVKK Aydınlatma Metni
Please wait...

Konut Kredisinde Yaş Sınırı konut kredisi çekmek için başvuran kişilerde bir takım özellikler aranmaktadır. Bunlardan biri de yaş sınırıdır. Öncelikle 18 yaşın altında kredi kullandırılması yasaktır. Sadece 18 yaşın üzerinde olmak yeterli değildir. Kredi kullanabilmek için gelir getiren bir işe sahip olmak gerekmektedir. Ödeme gücünün olması gerekmektedir. Konut kredisinde yaş sınırı 18 yaşından itibaren başlamakta ve genel olarak 65 yaşına kadar devam etmektedir.

Konut Kredisinde Yaş Sınırı
             Konut Kredisinde Yaş Sınırı

65 Yaş Üstü Konut Kredisi Alabilir Mi Kredi Başvurusu Yapabilir Mi Konut Kredisinde Yaş Sınırı bazı bankalar, 65 yaş üstüne de kredi verebilmektedirler. Bunun içinde başvurulan bankadan alınan emekli maaşı referans olarak alınmaktadır. Fakat bu konut kredisini kapsamamaktadır. Çünkü konut krediler uzun süreli krediler olduğu için, ödeyebilme zamanının fazla olması bankaların kredi verme şartlarını değiştirmektedir. Konut kredisinde yaş sınırı 65 yaş ile sınırlı kalmaktadır. 60 yaştan sonra daha zorlu bir şekilde kredi verilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Ve Diğer Kredi Türlerinde Son Yaş Sınırı

Konut Kredisinde Yaş Sınırı bu süreçte yapılan kredi oranlarının indirilmesi ile ev almanın yolunun da açıldığı belirtildi. Fakat bu da şu soruyu akıllara getiriyor, konut kredisi kullanmak için gerekenler nelerdir, yaş sınırı nedir? Bu sorunun cevabını yazımızda vermeye çalışacağız. Her ne kadar 65 yaş konut kredisi kullanmak için son yaş sınırı olarak belirtilse de 70 yaşı geçmeyecek şekilde bankalar kredi verebilmektedirler. Fakat bu yaş grubuna giren vatandaşlar en fazla beş yıla kadar kredi çekebilmektedirler.  Normal şartlarda 120 ay ve üzeri konut kredisi kullanılabilirken, bu yaş sınırındakiler 60 aylık bir vade ile kredi kullanabilmektedirler.

Emekliler Konut Kredisi Yada İhtiyaç Kredisi İçin Süreçler

Konut Kredisinde Yaş Sınırı bu şekilde kredi veren bankaların istediği ise emekli durumda olmak. Emeklilik ve gelir getiren bir mülkünün olması kredi çekmede etkili olmaktadır. Emekli maaşlarını bu bankalardan çeken 65 yaş üstü vatandaşlara bu konuda kolaylık sağlanabilmektedir. Birçok özel bankanın dışında devlet bankaları da bu konuda hizmet vermektedir. Bankaların özellikle kendi müşterilerini mağdur etmemek adına bu konuda yardımcı oldukları bilinmektedir. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşların bu krediden yararlanmaları konusunda kolaylık sağlanmaktadır. Bankalarından emekli maaşı alan müşterileri için öncelik tanımakta ve bazı bankalar bu konuda yaş sınırını 70 yaş olarak güncelleyebilmektedir. Bu tamamen bankanın inisiyatifindedir. Bunun için bazı özel müşteriler dikkat çekmektedir. Kredinin ödenmesini sağlayacak bir mülke sahip olmaları ya da ek gelirlerin olması kredi almalarında olumlu yönde etki etmektedir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yaş Sınırları

Ziraat Bankası konut kredilerinde kendi bankasından emekli maaşını alan müşterileri için yaş kriterini 75 yaşını geçmemiş olmaları şartını koymuştur. Bu bankanın yaş sınırına bakınca da her bankanın farklı yaş sınırı koydukları belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Birebir olarak bu konuda bilgi alınması daha sağlıklı olacaktır. Konut kredisinde yaş sınırı ile ilgili bir diğer bilgiye bakacak olursak yine bir devlet bankası olan Vakıfbank’ta bu konuda yaş sınırını yükselten bir bankadır. Vakıfbank’ta şu yolu izlemektedir; kredi kullanan vatandaşın kredi bitimi gerçekleştiğinde seksen yaş sınırını geçmemiş olması kaydıyla bu konuda kendi bankasından emekli maaşı kullananlara kredi imkanı sunmaktadır. Denizbank ise PTT üzerinden yapılacak kredi başvurularında yaş sınırını 80 olarak belirlemiştir.

65 Yaş Üstü İçin En Uzun Kredi Vadeleri

65 yaş sınırını uygulayan bankalarda ise aslında şöyle bir kural uygulanmaktadır; kredi bitim tarihinde 65 yaş üstünü geçmeyecek şekilde bir vade oranı sunulmaktadır. Örneğin siz 60 yaşında kredi çekerseniz, 5 yıl yani 60 ay vadeli kredi kullanabiliyorken, 60 yaşın üzerindeyseniz mesela 61 yaşındayken krediye başvurursanız 4 yıl yani toplamda 48 ay vadeli kredi kullanabilirsiniz. Birçok vatandaş bu konuda doğru bilgilendirilmediğinden 65 yaşında olup, kredi çekemeyenler serzenişte bulunabilmektedir.

PTT’den Kredi Kullanırken Yaş Sınırı

Konut kredisinde yaş sınırı en fazla PTT aracılığı ile yükseltilmiş ve 80 yaşına kadar kredi kullanabilir duruma getirilmiştir. Bu da birçok sebepten kredi çekmek isteyen vatandaşların yüzünü güldürmüştür. Bazı özel bankalarda bu yaş grupları için hem vadeden hem de miktardan yana bazı kısıtlamalar getirdiği bilinmektedir. Bu nedenle istediği miktarda kredi çekilememesi gibi bir durum ortaya çıkabilmektedir. Bu bankalar, 60 yaş üstü için 55.000 TL verebilmekteyken, bazı bankalar 80 yaşında olan müşterileri için en fazla 50.000 TL kredi verebilmektedir. TEB bankası ise bu konuda daha farklı bir politika uygulamaktadır. TEB bankası 70 yaşındaki bir vatandaşa 35.000 TL’ye kadar kredi vermektedir. Fakat bir diğer devlet bankası olan Halkbank bu konuda bir esneklik sunmamaktadır.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler…

Konut kredisi faiz oranları

Bir cevap yazın