You are currently viewing 2020 Konut Kredisi Faiz Oranları
2020 Konut Kredisi Faiz Oranları

2020 Konut Kredisi Faiz Oranları

2020 Konut Kredisi Faiz Oranları Belirli bir süre sonra kirada oturmak artık zor gelebilir. Herkesin hayali kendisine ait bir evde oturmaktır. Ancak maalesef ki gün geçtikçe artan ev fiyatları nedeniyle para biriktirip bir ev satın almak oldukça zor olabilir.
Eğer ki ev alacak kadar maddi birikiminiz yoksa konut kredilerine başvurabilirsiniz. Konut kredisi, ev satın almak isteyen kişilerin dilediği bankadan çekebileceği bir kredi türüdür.
Her kredide olduğu gibi konut kredisi almak istediğiniz zaman da bu kredinin sahip olduğu bir faiz oranı vardır. Genel olarak çoğu bankada konut kredisi faiz oranları diğer kredi türlerine göre daha az faiz oranlarına sahiptir.

Kredi Çekmek İstiyorum

Konut Kredisi

Konut kredisi alırken faiz oranları bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca çekeceğiniz kredi tutarına göre ve kaç aya taksitlendirmek istediğinize göre de faiz oranları değişiklik gösterebilir.
Son dönemlerde artan faiz oranları sebebiyle elinizi çabuk tutmakta fayda var. Genel olarak tüm bankaların ortalama faiz oranlarını alacak olursak eğer yaklaşık %1 miktarlarda faiz ödemeniz mümkündür.

İhtiyaç Kredisi

Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

2020 Konut Kredisi Faiz Oranları Konut kredisi çekeceğiniz zaman nasıl hesaplama yapılır diye düşünmeden önce ev için ne kadar kredi çekeceğinizi ve bulduğunuz evin fiyatının ne kadar olduğu öğrenmeniz gerekir. Konut kredisi kullandırım oranlı bir kredidir. Bu sebeple de kredi çekmeden önce belirli bir miktarda peşin ödeme yapmanız gerekir.
Peşin olarak ödeyeceğiniz peşinat oranı %10’dur. Eğer ki 100.000 TL değerinde bir konut kredisi çekmek istiyorsanız 10.000 TL peşin olarak verebilmeniz gerekir. Bu durumda çekebileceğiniz azami kredi oranı 90.000 TL olacaktır.

Borç Kapatma Kredisi

2020 Konut Kredisi Faiz Oranları Çekeceğiniz konut kredisi tutarı ve ödeme yapmak istediğiniz vade sayınıza göre bir hesaplamada bulunurken eklemeniz gereken bazı masraflar da vardır. Bunlar dosya masrafı, ekspertiz, sigorta gibi ekstradan ödenecek tutarlardır.
Kredi hesaplamalarında faiz oranları aylık vadeleri ve anaparayı etkiler. Taksit dönemi geldiğinde kalan anaparaya tekrardan faiz uygulanır. Vadeniz bitene kadar bu işlem devam eder. Bu sebeple de ne kadar çok vadeye böldürürseniz ödeyeceğiniz tutar da ona göre artacaktır.
Kredi hesaplama işlemi kredi çekmeden önce uygulanır ve bu duruma göre siz bütçenize en uygun gelen vadeye kredinizi böldürebilirsiniz.

Kimler Konut Kredisi Alabilir?

2020 Konut Kredisi Faiz Oranları Konut kredisi alabilmek için kişinin öncelikli olarak 18 yaşını doldurmuş reşit bir birey olması gerekir. Genel olarak bankalar 65 yaş üzeri kişilere ve emekli olan kişilere konut kredisi vermiyor.
Kredi alabilmek için öncelikli olarak bir geliriniz olması gerekir. Geliriniz olduğunu evraklar ile belgeleyebilmeniz gerekir. Aksi bir durumda ne kadar yüksek bir geliriniz olsa da belgelendiremiyorsanız kredi alamazsınız.

Konut Kredisi

Kredi

Kredi alacağınız zaman ödeyeceğiniz taksitlerin gelirinizin %60’ını aşmaması gerekir. Hane içerisinde maaş alan diğer aile üyelerinin maaşlarının belgesi ile de aylık gelirinizin yüksek olduğunu kanıtlayabilirsiniz.
2020 Konut Kredisi Faiz Oranları Kredi alabilmeniz için kredi notunuza bakılmaktadır. Eğer daha önceden kredi almış iseniz ve bunu düzenli bir şekilde ödeyemediyseniz kredi notunuz düşer. Böyle bir durumda da konut kredisi almanız pek de mümkün olmayacaktır.
Eğer çekmiş olduğunuz bir kredi var ise bankanız sizden öncelikli olarak bu krediyi kapatmanızı isteyebilir.
Satın almak istediğiniz evin öncelikli olarak peşinat tutarını ödemeniz gerekir. Ödeyeceğiniz peşinat ev maliyetinin %10’udur.

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

2020 Konut Kredisi Faiz Oranları Satın almak istediğiniz evi buldunuz ve sıradaki işlem kredi çekmek ise işte konut kredisi için gerekli evraklar şunlardır.
Maaşlı bir çalışan iseniz:
Konut kredisi için başvuru formu
Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi
Aldığınız son maaşın aylık bordrosu
Devletten alacağınız 4A 4C hizmet dökümünüz ya da SGK’dan alacağınız sigortalılık tescil ve hizmet kayıt belgesi

En Uygun 5000 TL Kredi

Konut Kredisi Evrak Listesi 2

2020 Konut Kredisi Faiz Oranları Tabu fotokopisi
Tüzel firma sahibi ya da ortağı iseniz:
Konut kredisi için başvuru formu
Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi
Tabu fotokopisi
Vergi levhası
Şirkete ait sözleşmede yer alan sicil gazetesi
Firmaya ait gelir tablosu

Gibi evrakları hazırlayarak konut kredisine başvurabilirsiniz. Hazırlamanız gereken farklılık gösterebilir. Yukarıda maddelenmiş belgeler istenecek başlıca evraklardır.
2020 Konut Kredisi Faiz Oranları Bankaya göre konut kredisi için sunacağınız evraklar sizin durumunuza göre ya da bankanın isteğine göre değişebilir. Bu sebeple hangi bankadan kredi almak istiyorsanız bankanızla iletişime geçerek gerekli belgeleri öğrenerek önceden hazırlık yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın